25 Eki 2019

Oğuz Haşlakoğlu’nun “Retro-inspective” Sergisi İTÜ RSG’de

İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG) Sanatçı Oğuz Haşlakoğlu’nun “Retro-inspective” sergisiyle yeni dönemi karşıladı.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü Başkanı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Oğuz Haşlakoğlu'nun yağlıboyadan özgün baskıya farklı mecralardaki çalışmalarının retrospektif olarak izlenebileceği sergi, 24 Ekim 2019 Perşembe günü sanat severlerin beğenisine sunuldu. 

rsg_oguz_haslakoglu_web-(1)
İTÜ Rektörlük Sanat Galerisinde yer alan serginin açılışına, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ile rektör yardımcılarımız, Üniversitemiz akademisyenleri, öğrencileri, Oğuz Haşlakoğlu'nun ailesi ve çok sayıda davetli katıldı.

‘Sayısal Sûretler’ serginin içindeki sergi olarak kurgulandı. Bu sergi bir yandan da asıl sergiyi de ‘hack’leyen bir çalışma ve dijital imkanlar içinde varlık ve yokluk kavramlarını sorguluyor. Sergide 40’a yakın çalışma yer alıyor. 

“Rol model bir akademisyenimizin çalışmaları İTÜ RSG’de” 

Serginin açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca şunları söyledi, “Bugün Rektörlük Sanat Galerimizin 19. sergisi olarak, İTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Oğuz Haşlakoğlu’nun “Retro-inspective” sergisinin açılışını yapmak üzere bir aradayız. Sergide Oğuz Haşlakoğlu'nun yağlıboyadan özgün baskıya farklı mecralardaki çalışmalarının retrospektif olarak izlenebileceği iç içe iki sergi yer alıyor. Oğuz Haşlakoğlu, rol model akademisyenlerimizden biridir. Kendisini burada ağırlamaktan son derece memnunuz.”

“İç içe iki sergi kurgulandı.”

Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Oğuz Haşlakoğlu ise şu ifadeleri kullandı, “Bu sergiyi İTÜ RSG’de açıyor olmak benim için onur verici. RSG komisyon üyelerine ve İTÜ İletişim ve Pazarlama Direktörlüğüne emekleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Serginin, inspective etkisi yatayla birlikte bir dikey boyutunun da olmasını göstermekti. Bu dikey ve silindirik yapının altındaki sütunlarda sayısal suretler adını verdiğim serginin, içinde yer alan sergiyle yapmaya çalıştım. İçerde bulunan sergi doğrudan cep telefonuyla yapılmıştır. Hiçbir fikirle başlamamıştır. Bu bakımdan tuvaldeki serginin tam zıttıdır. Birbirine karşı gibi görünen iki sergi iç içedir. Bu ipuçları ile sergiyi gezersiniz ve umarım beğenirsiniz.”

Sergi hakkında

‘Sayısal Sûretler’ “Digital images”ın birebir Türkçe çevirisi ancak işte bazen bu tür ‘naif’ çeviriler böyle kendiliğinden başka bir dilin sahnesinde tümüyle farklı bir anlama da bürünebiliyorlar. ‘Sayısal Sûretler’ bu anlamda Türkçe'de birdenbire ‘sayının sûret bulmasına’ dönüşüyor; tıpkı Platon’un yaklaşık 2500 yıl önce Timaios diyaloğunda Theos’un (Tanrı) demiourgos (Yaradan) sıfatıyla kosmos’u teşekkül ve tesisinde kullandığını söylediği eidos (sûret mahiyeti; nitelik) ve aruthmos’un (sayı; nicelik) iç içeliğinde olduğu gibi. Bu tasvirlerde büründükleri sûretler itibariyle sayılar 0 ve 1’den ibaret görünse de -0’ın ‘yutan sayı’ olduğunu hatırlayarak- ontolojik arka planlarında asıl anlamlarını veren ve en temel karşıtlık olan ‘varlık ve yokluk’ kavramlarını barındırıyorlar. Böylece hiçlikten doğan ve hiçliğe iade olunan bu sûretler apansız doğuş ve yok oluşları içinde tıpkı sinema makinesinin karelerinde olduğu gibi sürekliliklerini borçlu oldukları zaman ve mekânın içinde birdenbire yakalanarak ele geçirilmiş olmalarının hayretini yapanın nezdinde aslî soru olarak taşıyorlar: Biz burada ne arıyoruz?

Sergi 27 Aralık’a kadar ziyarete açık olacak

Oğuz Haşlakoğlu’nun “Retro-inspective” isimli sergisi, 27 Aralık 2019 tarihine kadar her gün 09:00-20:00 saatleri arasında gezilebilir.

Oğuz Haşlakoğlu Hakkında

1964 yılında Trabzon’da doğdu. 1983’de TED Ankara Kolejinden mezun oldu. 1983-86 arasında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümüne devam etti. 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Resim Bölümüne girdi. 1991 yılında Lisans, 1993 yılında aynı üniversitede Resim alanında Yüksek Lisans derecesi aldı. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Yüksek Lisans Programından mezun oldu. 2003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde (MSGSÜ) Resim alanında Sanatta Yeterlik derecesi aldı. 1995-99 yılları arasında İTÜ’de üç yıl ve Kocaeli Üniversitesi’nde bir yıl kuramsal ve uygulamalı dersler verdi. Yurt içi ve dışında çok sayıda kişisel ve grup sergileri açtı, karma sergilere katıldı, konferans ve seminerler verdi, yarışmalarda jüri üyeliği yaptı. Temel kuramsal çalışma alanları olan sanat felsefesi ve estetik başta olmak üzere çeşitli hakemli, uluslararası ve kültür sanat dergilerinde makaleleri yayınlandı. Sanatçı kitapları ve kataloğu metin yazarlığı ve editörlüğü yaptı, sanat eleştirileri yazdı. “Platon Düşüncesinde Tekhnê: Sanat ve Felsefenin Ortak Kökeni” (2016) isimli bir kitabı bulunmaktadır. Hâlen, İstanbul Teknik Üniversitesi ‘Güzel Sanatlar Bölümü’ başkanlığı yapmaktadır ve İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümünde Doçent Öğretim Üyesi olarak ‘Temel Tasarım ve Görsel Sanatlar’, ‘Sanat Felsefesi’ ve ‘Estetik’ alanlarında dersler vermekte ve çalışmalarını sürdürmektedir.


İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.