31 Ara 2019

İTÜ İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması’nda dereceye giren tasarımların sahiplerine ödülleri 28 Aralık 2019 tarihinde İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende takdim edildi.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi
mimari-proje-yarismasi-proje-sergisi
İTÜ İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması için “Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği” kuralları içinde “Serbest, ulusal, tek kademeli, mimari proje yarışması” olarak açılan yarışmada 205 proje teslim edildi. Kazananların 8 Aralık tarihinde duyurulduğu yarışmada dereceye giren tasarımların sahiplerine ödülleri 28 Aralık tarihinde İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende takdim edildi. İlk üç dereceye mimari proje ödülü verilmesinin yanı sıra, 5 mansiyon ve 4 satın alma ödülü de proje sahiplerine takdim edildi. Yarışmada birincilik ödülünü, Mimar Erol Kalmaz, Mimar Kemal Bal ve İnşaat Mühendisi Nuri Karaer’in tasarladığı proje kazandı.


mimari-proje-yarismasi-kolekyum_1
“Tarihi dokuyu gözeten bir proje kazandı.”

Seçilen projenin tarihi dokuya uygun proje olduğunu aktaran İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca: “Yarışmada katılımcılardan tarihi binayla uyum sağlayan bir proje ortaya koymalarını bekliyorduk. Yarışmaya yoğun ilgi bizleri son derece mutlu etti. Teslim edilen 205 proje arasından tarihi dokuya en uygun projenin seçildiğini düşünüyorum. Tüm katılan ekiplere ve değerli jüri üyelerine özellikle teşekkür ediyorum. Gelecekte, başka yapılarda da bu gibi mimari proje yarışmaları düzenleyeceğiz. Bu sayede ülkemizdeki mimari proje geleneğinin derinleşmesine destek oluyoruz.” dedi.

“Maçka Kampüsünün kalbine dokunuş”

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan tarafından takdim edildi. Törende konuşan Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, “İTÜ Maçka Kampüsü’nün kalbinde yer alacak yeni bir mekân için kazanan proje belli oldu. Tarihi binanın yanında yapılacak proje aynı zamanda kampüsün idari binası da olacak. Kentimizin önemli merkezinde, akademik lisans ve lisansüstü derslerinin de yapılacağı bina, aynı zamanda estetik ve mimari açıdan da önemli bir merkez olacak. Projelerini sunan 205 katılımcıya teşekkür ediyor, yarışmada dereceye girenleri tebrik ediyorum.” dedi.

mimari-proje-yarismasi-kolekyum_3
Proje Sergisi ve Kolokyum

Yarışmada dereceye giren projeler Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki fuaye alanında sergilendi. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Lütfihak Alpkan ve Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan proje sergisini gezdi. Projelerin değerlendirilmesi için düzenlenen kolokyumda jüri üyeleri bir araya geldi. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın açılış konuşmasını yaptığı kolokyumda mimari projeler üzerine konuşuldu.Jürideki Özel İsimler

Yarışmanın danışman jüri üyeleri arasında, Prof. Dr. Mehmet Karaca, Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Prof. Dr. Murat Gül, Yüksek Mühendis Sis Alkan ve Mimar Ömer Yılmaz bulunurken; mimarlık alanında dikkat çeken işlere imza atan mezunlarımız, Mimar Özcan Uygur (Jüri Başkanı), Mimar Melike Altınışık, Mimar Hüseyin Bütüner, Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin ve İnşaat Mühendisi Günkut Barka da asli jüri üyeleri olarak görev aldı.

Kazanan projeler tam liste için: http://yarisma.itu.edu.tr/docs/librariesprovider283/default-document-library/juri-raporu.pdf?sfvrsn=0
İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.