31 Oca 2020

İTÜ UHUZAM, Elazığ’daki Deprem Bölgesini Uydudan Tarıyor

Üniversitemiz bünyesinde bulunan ve Türkiye’nin ilk uydu yer istasyonu olan UHUZAM, Elazığ Sivrice’de meydana gelen ve çevre illeri de etkileyen depremin yarattığı tahribatı uydudan görüntüledi.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Uygulama Araştırma Merkezi (UHUZAM) yeryüzüne ilişkin iki ve üç boyutlu uydu görüntülerini; doğal afetlerden tarımsal ürünlerin gelişimine kadar birçok alanda kullanılmak üzere ilgili birimlerle paylaşılıyor.

Elazığ’ın Sivrice İlçesinde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen 6,8 büyüklüğündeki depremde bazı binalar yıkılırken bazılarının ise ağır hasar aldığı gözlemlendi. UHUZAM, depremin meydana getirdiği tahribatı uydudan görüntüleyerek ilgili birimlerle paylaştı. Elazığ’ın Sürsürü ve Mustafapaşa Mahallelerinde yıkılan binaların görüntüleri UHUZAM’ın sosyal medya hesabından da Türkçe ve İngilizce olarak paylaşıldı. İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri de bu görüntülerden yararlanıyor.

Doğal Afetlerde Kritik Rolü Var

Merkezimizin sahip olduğu uydu yer istasyonu altyapısı ile 2002 yılından bugüne farklı uydulardan farklı mekansal çözünürlüklerdeki veriler doğrudan indiriliyor ve arşivleniyor. Böylelikle binaların, yolların, arazi örtüsünün veya şehir alanlarının farklı ölçeklerdeki haritalandırılması sağlanıyor.

İklim ve çevresel problemlerden kaynaklanan değişikliklerin tespiti ve takibi için de önemli rol oynayan merkezimiz, 3 boyutlu yüzey modellemesi de yaparak orman yangını, deprem, heyelan gibi doğal afetlerin yarattığı tahribatı da gözler önüne seriyor.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.