12 Mar 2020

Bakü Yüksek Petrol Okulu ile Akademik İş Birliği Protokolü

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca başkanlığında bilim insanlarından oluşan bir heyet Azerbaycan’a ziyaret gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Azerbaycan’ın Bakü Yüksek Petrol Okulu (BANM) arasında akademik eğitim iş birliği protokolü imzalandı. Bu protokol ile İTÜ, ortaklaşa akademik ve bilimsel araştırma faaliyetleri ile lisans, lisansüstü öğrencileri ve akademisyenlerine sağladığı eğitim ve araştırma imkânlarına yeni bir ortak iş birliği daha ekledi.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Haber Yayın Tarihi: 12 Mart 2020

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca başkanlığındaki heyet, Bakü Yüksek Petrol Okulu’nu 3-4 Mart tarihlerinde ziyaret etti. Ziyaret sırasında Bakü Yüksek Petrol Okulu Rektörü Elmar Gasimov başkanlığındaki heyet ile toplantılar yapıldı. İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Ünal’ın da katıldığı Bakü ziyaretinde ayrıca, SOCAR Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi Başkan Yardımcısı Khalik Mammadov’la de görüşmeler yapıldı. İTÜ ve BANM arasında bir akademik iş birliği anlaşması (MoU) imzalandı.

Prof. Dr. Mehmet Karaca “İş Birliklerini Daha da Artırıyoruz.”

Bakü Yüksek Petrol Okulu'nun ana binasını ziyaret eden ve üniversitede yaratılan koşulları tanıyan Rektörümüz, BANM’ın araştırma laboratuvarları, kütüphane, spor ve spor salonları ile öğrenci evi hakkında bilgi aldı. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ile BANM Rektörü Elmar Gasimov yaptığı görüşmelerde, İTÜ ve BANM arasında akademik ve eğitime yönelik iş birliği çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulundu. Ayrıca, Üniversitemizin bilgisayar mühendisliği alanındaki deneyimi, ortak akademik programların uygulanması, fakülte ve öğrenci değişimleri, çift diploma programları ve ortak girişimcilik projelerinin uygulanması konularında bilgi veren Rektörümüz Prof. Dr. Karaca, “250 yıla yakın geçmişiyle uluslararası sıralamalarda prestijli konumdayız. İTÜ, uluslararası ilişkilerinde araştırma üniversitesi misyonuyla bu başarısını bu gibi iş birlikleriyle artıracaktır. BANM ile yapılan bu eğitim iş birliğini gelecekteki iş birliğimizin yeni bir aşaması olarak nitelendiriyorum.” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde uzun yıllardır devam eden etkili mühendislik eğitiminin BANM için başarılı bir deneyim olacağını söyleyen BANM Rektörü Gasimov, BANM'nin mühendislik alanında yüksek nitelikli mühendislerin yetiştirilmesinde lider konumunu koruduğunu söyledi. Rektör konuklara ülkedeki en entelektüel gençlerin BANM'da okuduğunu bildirdi. Bu bağlamda, ikili iş birliğinin daha geniş bir alanda sürdürülmesinin önemini vurguladı.

Üniversite rektörlerinin konuşmalarının ardından düzenlenen protokol töreninde, İTÜ ve BANM arasında bir işbirliği anlaşması (MoU) imzalandı. İTÜ ile BANM arasında aynı zamanda Erasmus+ ve Mevlâna Değişim Programını da içeren iş birliği konusunda bir anlaşma yapıldı.

İkili iş birliği ile akademik alanda yeni ufuklar

İTÜ ve BANM arasında bilimsel iş birliğini ilerletmek ve geliştirmek amacıyla imzalanan protokol kapsamında hayata geçirilmesi planlanan ortak çalışmalar;

• Lisans ve lisansüstü öğrencileriyle akademisyenlerin ve araştırmacıların karşılıklı değişimi ve ortak ders programları oluşturmak,

• Öğretim üyeleri ve araştırmacılara yönelik değişim programları yürütmek,

• Her iki üniversitenin öğrencileri için lisansüstü eğitimin karşılıklı üniversitelerde yapılmasının teşvik edilmesi. İTÜ Senatosu tarafından uluslararası öğrenciler için belirlenen kontenjan dahilinde, BANM'den mezun olan öğrenciler, kabul koşullarını yerine getirmek kaydıyla lisansüstü eğitimleri için İTÜ'ye kabul edilecektir.

• Bilimsel gelişim için İTÜ ve BANM arasında akademik yayınların ve bilgi değişimini iş birlikleriyle teşvik etmek,

• Üçüncü taraflarca finanse edilen eğitim ve araştırma faaliyetleri üzerinde çeşitli iş birliklerinin teşvik edilmesi,

• İki üniversite arasında diğer akademik faaliyetleri desteklemek.

Protokol töreni, BANM Rektörü Elmar Gasimov’un ziyarette bulunan heyete ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca'ya takdim edilen Onur Konuğu Plaketi verilmesiyle sona erdi.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.