15 Nis 2020

Üniversitemiz Eski Rektör Yardımcısı Prof. İsmet Aka’yı Kaybettik

İTÜ Camiası, Eski Rektör Yardımcısı ve Mimarlık Fakültesi Eski Dekanı Prof. İsmet Aka’yı 30 Mart 2020 tarihinde kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyor.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Haber Yayın Tarihi: 15 Nisan 2020

İTÜ Mimarlık Fakültesi ve İnşaat Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptığı süreçte ve sonrasında sayısız başarılı mimar ve inşaat mühendisinin yetişmesine katkı sağlayan Prof. İsmet Aka, 1973-1982 yılları arasında İTÜ’deki yapı işleriyle ilgili çeşitli görevler üstlendi. Prof. İsmet Aka, Türkiye’nin mimarlık tarihinde yer edinen pek çok önemli projenin farklı aşamalarında da mühendis ve danışman olarak görev yapmıştır. Bunlardan bazıları*;

Atatürk Kültür Merkezi (AKM)
İzmir Fuarı Arçelik Pavyonu
Çayırova Arçelik Fabrikası Yemek Salonu
Yalova Aksa Fabrikası
Odakule - İstanbul
İstanbul Adliye Sarayı
Dolmabahçe İnönü Stadyumu Şeref Tribünü
Anıtkabir Mozole Üst Yapısı ve Asker Bloku, Arkad Bölümü
İstanbul Hilton Oteli
Lütfi Kırdar Kongre Merkezi (İnşa edildiği tarihte Spor ve Sergi Sarayı)

Prof. İsmet Aka’nın ilk yazarı olduğu “Betonarme” kitabı da alanında klasik sayılmakta ve Türkiye’de ilgili bölümlerin çoğunda ders kitabı olarak okutulmaya devam etmektedir.

Prof. İsmet Aka’nın İTÜ Ayazağa Yerleşkesinin yaklaşık 50 senelik hikayesine ışık tutan anılarını anlattığı, İTÜ Mezunlar Derneği’nin yayınladığı “Mühendisname” isimli derginin 42. sayısında yer alan röportajını buradan okuyabilirsiniz.

Prof. İsmet Aka kimdir?*


25 Eylül 1923’te Çandarlı’da (İzmir) doğdu. Orta öğrenimini 1940 yılında İzmir’de tamamladı ve 1946 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Mimarlık Fakültesi Yapı Statiği ve Betonarme Kürsüsü’nde asistan olarak göreve başladı.

1956 yılında Doçent ve 1965 yılında Profesör oldu. 1958-1959 yıllarında 15 ay süreyle Almanya’da bulundu. O dönemde türünün en büyüğü olan bazı projelere katılmak olanağını buldu, model deneylerini yaptı. 1971’de Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve daha sonra İnşaat Fakültesi’nde, yaş haddinden emekli oluncaya kadar öğretim üyeliğine devam etti. Emekli olduktan sonra Üniversite ile ilgisini kesmedi. 2000 yılına kadar, 10 yıl daha İnşaat Fakültesi’nde lisansüstü öğrencilerine ders vermeyi sürdürdü.

Özellikle betonarme konusunda kitap, makale, bildiri, araştırma vb yayınları vardır.

Üniversite’de öğretim üyeliği yanında, Rektör Yardımcısı (1973-1980), Mimarlık Fakültesi Dekanı (1982-1985) ve diğer idari görevlerde de bulunmuştur.

Meslek kuruluşu olan İnşaat Mühendisleri Odası yönetim kurullarına seçilmiş, merkezde İkinci Başkanlık, İstanbul şubesinde Başkanlık yapmıştır.

Üniversite’deki görevinin yanı sıra çeşitli yapıların, özellikle bina ve sanayi yapılarının projelendirilmesinde görev almış, çeşitli betonarme ve çelik yapı projelerinin yapımını üstlenmiş, yürütücülük ve danışmanlık yapmıştır. Emekli olduktan sonra da bu tür çalışmaları sürdürmüştür.

Şubat 2006’da, İnşaat Mühendisleri Odası tarafından “Onursal Yetkin İnşaat Mühendisi” unvanı verilmiştir. 2008’de, diğer emekli öğretim üyeleriyle birlikte adına “Betonarme Yapılar Semineri” düzenlenmiştir.

*Yapı listesi ve Prof. Aka’nın kendisi tarafından yakın zamanda kaleme alınan özgeçmişi için Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik’e teşekkür ederiz.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.