28 Nis 2020

İTÜ’den UV Işınımları ile Temizlenen Filtre ve Maske Tasarımı

İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Gelir ve ekibi, Koronavirüsle mücadele kapsamında sürekli kullanılabilme özelliğine sahip “Ultraviyole (UV) Tabanlı Aktif Filtreli Maske” tasarladı.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Haber Yayın Tarihi: 28 Nisan 2020

İTÜ’lü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Gelir ile Fizik Mühendisliği Bölümü laboratuvarlarımızda çalışan ekibi, üzerinde aktif bir filtre bulunan maske tasarladı. Ağız-burun maskesi ve tüm yüz maskesi olarak tasarlanan maskenin mikroorganizma testleri İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Adli Tıp Enstitüsü ve Koç Üniversitesi Mikrobiyoloji Laboratuvarlarında gerçekleştiriliyor.

Hava ile taşınan mikroorganizmaları etkisiz hale getiriyor

Tasarım çalışmalarının İTÜ Fizik Mühendisliği laboratuvarlarında gerçekleştirildiği maskelerde bulunan aktif filtre, burun kanallarına benzer kanallar içeren kapalı bir sistem içerisinde yer alıyor. Bu kanalların içerisine “SMD” (surface mount device) kılıfında tasarlanan ve UVC bölgesinde ışıma yapan LED’ler bulunuyor. Sistemin kapalı olması UV ışınımlarının bu filtreyi kullanan kişilere zarar vermesini engelliyor.

Filtre kanallarına hava girişi filtre kenarlarında bulunan deliklerden gerçekleşiyor. Bu deliklerin önünde değiştirilebilir pasif mekanik filtreler de konularak kanal içerisinden geçen havanın hem mekanik olarak filtrelenmesi hem de UV ışınımına maruz kalarak hava ile taşınabilen zararlı mikroorganizmaların inaktif (etkisiz) hale getirilmesi sağlanıyor.

Sürekli kullanılabilme özelliğine sahip

Tasarlanan filtrelerin tek kullanımlık yerine sürekli kullanılabilir olma özelliğinin yanı sıra filtrelerinin değiştirilebilir olması da fark yaratıyor. Filtre içerisinde kullanılan LED’ler sayesinde herhangi bir arıza durumu hemen tespit edilerek filtrelerin değiştirilmesi sağlanıyor.

Maske ve filtrenin tüm tasarımını gerçekleştiren İTÜ Fizik Mühendisliği Laboratuvarları çalışma grubu, kanalların iç yüzeyinde kullanılacak ve mikroorganizmaların tuzaklanmalarını sağlayacak özel bir kaplama üzerinde de çalışmalarına devam ediyor.


İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.