30 Nis 2020

İTÜ MEM-TEK’ten Yerli ve Milli N95 Maske Filtresi

Yurt dışından ithal edilen yüksek koruyucu özelliğe sahip maskelerin filtresi İstanbul Teknik Üniversitesinde üretildi ve gerekli performans testleri uluslararası akredite laboratuvarlarda başarıyla tamamlandı. İTÜ MEM-TEK Araştırma Merkezi ve İTÜ ARI Teknokent şirketlerinden MEMSİS yüzde 100 yerli malzemelerden üretilen N95 ve üzeri kalitedeki maskelerin filtre üretimini tamamlayarak deneme ölçekli üretime geçti.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Haber Yayın Tarihi: 30 Nisan 2020

İTÜ Ulusal Membran Teknolojileri Araştırma Merkezinde (MEM-TEK) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle yüzde yüz yerli nanofiber filtre makinesiyle N95 ve N99 maske filtresi üretildi.

İTÜ MEM-TEK Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, N95 ve üzeri kalitedeki maske filtrelerinin esas filtre malzemelerinin yurt dışından geldiğini belirterek, "Yüzde 100 yerli malzemelerden üretilen N95 ve üzeri kalitedeki maskelerin üretimi tarafımızdan tamamlanmış bulunmaktadır. Geliştirilen ürünler uluslararası standartlarda test yapan akredite laboratuvarda test edildi. N95 ve üstü seviyelerinde performans sağladığı onaylandı. Ülkemizin de içinde olduğu bu zor anlarda, ihtiyacın önemli kısmına cevap verecek sayıda maske üretilerek, Sağlık ve Savunma Bakanlığı personellerimizin kullanımına sunulmuştur." dedi.

Projenin, İstanbul Teknik Üniversitesi MEM-TEK’te gerçekleştirildiğini anlatan Koyuncu, projenin geliştirilmesinde, Dr. Türker Türken, Dr. Mehmet Emin Paşaoğlu ve Dr. Recep Kaya'dan oluşan Ar-Ge ekibinin çok yoğun bir çalışma gerçekleştirdiğini söyledi. Dünyada bu konuda endüstriyel ölçekli üretim yapabilen sayılı ekiplerden birisi olmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Prof. Dr. Koyuncu hedeflerinin kapasiteyi daha da yükseltmek olduğunu belirtti.

10 bin adet üretildi hedef 500 bin

Projenin, İstanbul Teknik Üniversitesi, İTÜ ARI Teknokent ve TÜBİTAK tarafından desteklendiğini ifade eden Koyuncu, projenin geçirdiği safhalarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Proje kapsamında öncelikle ‘nanofiber’ üretim teknolojisini geliştirdik. 1 metre genişliğinde maske filtresi üretimi yapan nanofiber üretim teknolojisi ile maske filtrelerini ürettik. Nanofiber üretim cihazını kendi bilgi birikimimiz ile işlevsel hale getirdik. Şu an Türkiye'de bu konuda üretim yapan en büyük alt yapıya sahip kurumlardan birisiyiz. Üretim teknolojisini daha da ileriye taşıdık, şu an patent başvurusu aşamasındayız.

Hedefimiz maske filtre malzemesi tedarik sıkıntısının önüne geçmek, ülkemizde N95 ve üzeri özellikte maske üretimini devam ettirebilmek, öncelikli olarak sağlık çalışanlarına olmak üzere ön saflarda Covid-19 virüsü ile mücadele eden halkımıza maske tedariğini sağlamak. Bu yolda geliştirme sürecini tamamlandı ve İTÜ ARI Teknokent bünyesinde bulunan MEMSİS Çevre Teknolojileri Ar-Ge ile deneme ölçekli üretime geçildi.”

Maskeleri sahada görevli çalışanların hizmetine sunduklarını aktaran Koyuncu, "Şu an günlük olarak 10 bin adet civarında maske yapımında kullanılacak N95 özelliklerine sahip maske filtresi üretecek altyapımız bulunmaktadır. Bu sayıyı tüm maske üreticisi firmaların da ihtiyacını karşılayacak şekilde günlük olarak en az 500 bine çıkarmayı hedeflemekteyiz. Bu noktada desteklerinden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına çok teşekkür ediyoruz.” ifadesini kullandı.İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.