06 May 2020

İTÜ Rover Takımı’ndan Uluslararası Başarı

İTÜ Rover Takımı, tasarladığı insansız kara aracı ile Mars Society ve NASA sponsorluğunda ABD’de düzenlenen dünyanın en prestijli rover yarışması olan University Rover Challenge yarışmasında 36 takım arasında 3’üncü oldu. 2017 senesinde yarışmaya katılan ilk Türk takımı olan İTÜ Rover Takımı, bu başarısını sürdürerek, yarışmada 3’üncülük derecesini elde eden ilk Türk Takımı unvanına da sahip oldu.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Haber Yayın Tarihi: 6 Mayıs 2020

Gezegen keşif robotları üzerine çalışmalarını sürdüren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rover Takımı, yeni tasarladığı 4. nesil Rover’larıyla ülkemizi University Rover Challenge'da temsil ederek derece kazandı. Çok sayıda ülkeden toplam 93 takımın başvurduğu ve elemeler sonucu içlerinden 36 takımın finale kaldığı yarışmada İTÜ Rover Takımı, AXA Sigorta sponsorluğunda tasarladığı insansız kara aracıyla jüriden 92,78 puan aldı. Takım bu sonuçla, Czestochowa University of Technology, (Polonya), BRAC University (Bangladesh) ve Missouri University of Science and Technology (ABD) ile birlikte üçüncülüğü paylaştı.

İTÜ Rover Takımı, 2017 senesinde yarışmaya ülkemizden katılmaya hak kazanan ilk takım oldu. Devam eden senelerde bu başarısını sürdüren İTÜ Rover Takımı bu yılki yarışmada 3’üncü olarak, derece elde eden ilk Türk Takımı unvanının da sahibi oldu.

Yarışmanın sponsorlarından biri NASA!

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen ve Mars Society ve NASA’nın sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmada, üniversite öğrencileri tasarladıkları rover’lar ile yarışarak birincilik için mücadele etti. Yarışmadaki amaç, astronotların istasyonlarından çıkmadan dışarıdaki ağırlık taşıma, toprak örneği alma, İngiliz anahtarı ve tornavida kullanabilme ve panelden çip sokup takma gibi işleri yapabilmelerini sağlayan bir rover (gezgin araç) üretmekti.

Yarışma tarihinin ilk Bilim Özel Ödülü’nün de sahibi!

Türkiye'yi daha önce pek çok yarışmada temsil eden İTÜ Rover Takımı, 2016 yılında Robotik Kulübü bünyesinde kuruldu. 2017 yılında ABD’nin Utah eyaletinde düzenlenen ve dünyanın en prestijli rover yarışması olan University Rover Challenge'a katılmaya hak kazanan ilk Türk takımı olan İTÜ Rover Takımı, ilk aracıyla 13’üncü oldu. Takım, 2018 yılında ise yeni aracıyla aynı yarışmada yarıma tarihinde ilk kez verilen Bilim Özel Ödülü'nü kazandı. İTÜ Rover Takımı aynı yılın Eylül ayında katıldığı European Rover Challenge'da (ERC) ise 12’ncilik elde etmişti.

Yarışmanın final bölümünün videosunu https://www.youtube.com/watch?v=Ht_gPUQ4iJo bağlantısından izleyebilirsiniz.


İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.