02 Haz 2020

İTÜ’nün Gönül Elçileri

Üniversitemizde gönüllük faaliyetlerine odaklanan İTÜ Gönüllülük Kulübü’ndeki öğrencilerimiz topluma umut olan projeler yapmaya devam ediyor.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Haber Yayın Tarihi: 2 Haziran 2020

İTÜ Haber olarak Gönüllülük Kulübü’nün 2020 yılı içerinde gerçekleştirdikleri projeleri bir araya getirdik. Gönüllülük Kulübü çatısı altında yapılan çalışmaları anlatan Kulüp Başkanı İbrahim Furkan Meydan’dan projelerini ve etkileyici anları dinledik:

“Gönüllülük Kulübü olarak 2004’te kurulduğumuzdan bu yana sosyal sorumluluk faaliyetleri yürütüyoruz. 16 yıldır başta üniversitemiz olmak üzere İstanbul’daki üniversite öğrencileri ile her yıl daha da büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. “Sen de Bir Gülücük Al” sloganıyla çıktığımız bu yolda farklı dezavantajlı gruplarla çalışıyor onların kalplerine dokunuyoruz. Doyurduğumuz bir hayvanın sevinci, bağışladığımız kanların kurtardığı hayatlar, özel eğitim merkezindeki, sevgi evindeki ya da bir köy okulundaki çocuğun mutluluğu bizi devam etmeye ve daha da fazlasını yapmaya teşvik ediyor. Bu sene başında 500’den fazla aktif gönüllü ile beraber 7 proje ile faaliyetlere devam ettik. Projeler haricinde Sosyal Gönüllülük ile farklı alanlarda da ayrı ayrı etkinlikler yaptık.”

Benimle Oynar Mısın?

Benimle Oynar Mısın? Projesinin amacı küçük yaşta hastanede tedavi görmekte olan çocukların tedavi süreçlerine destek olmaktır. Bu amaçla gönüllülerimiz hastaneye ziyaretler düzenleyerek oyunu çocuklara götürüyor, onlarla oyun oynayıp etkinlikler yaparak çocukları hastane ortamından birkaç saatliğine de olsa uzaklaştırıyor.

Proje dâhilinde haftanın 4 günü Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Cerrahpaşa Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümüne, haftanın 2 günü Cuma ve Cumartesi günleri ise Çapa Hastanesi Onkoloji Bölümüne ziyaretler düzenleniyor.

Cerrahi ve Onkoloji Bölümlerine düzenlediği haftalık ziyaretlerle çocuklara umut olan gönüllülerimiz hastanede çocuklarla yapacakları etkinlikleri etkinlik atölyesinde hazırlıyor. Sene içerisinde yaptığı 100’den fazla maske ve taç gibi el işleri ile çocuklara güzel anılar bıraktı.

“Sen Oynadın Onlar da Oynasın” sloganıyla yola çıkılan oyuncak kampanyasında ise bağışlanan oyuncaklar dezenfekte edildikten sonra İstanbul’daki hastanelerde bulunan hasta çocuklara hediye ediliyor.

Hastanede kalan miniklerimizin oynayabilecekleri oyun alanlarına sahip olmaları için çalışan gönüllüler İstanbul’daki oyun alanı olmayan hastanelere oyun alanı hediye edip duvarlarını süslüyor.

Umut Okulu #sendeumutol

Türkiye’nin birçok kentinde, çoğu zaman yetersiz olanaklarla eğitim vermeye çalışan köy okullarının ve öğrencilerinin eksiklerini gidermeyi hedefleyen proje, iletilen ihtiyaçlar doğrultusunda bu okullara yardım sağlamayı amaçlıyor.

Her yıl beş kez gerçekleştirilen Umut Yolculukları ve her hafta düzenlenen depofest adındaki destek kolisi hazırlama etkinliği ile sınırlı olanaklara sahip bölgelerdeki küçük öğrencilere; sırt çantası, kitap, defter, kırtasiye malzemesi, temizlik malzemesi, bot ve mont vb. hediyeleri ulaştırılıyor. Ayrıca Umut Yolculuklarında tiyatro, dans, deney etkinlikleri sayesinde, eğitimleri için onlara motivasyon sağlanıyor, gelecek için umutları tazeleniyor.

Minik yüreklere manen destek olabilmek bir nebze de olsa ufukları açabilme adına çıkılan 33. Umut yolculuğu Kırşehir Namık Kemal İlkokulu’na yapıldı. 2 gün boyunca çocuklarla bilim, tasarım, eğitim, hayal, bil bakalım, tiyatro, sanat gibi atölyeleri gerçekleştirdi. Eğlenceli geçen 2 günün sonunda her bir öğrenci için hazırlanan hediyeler minik ellere teslim edildi.

Bir Tatlı Huzur

Herkesin bir gün yaşlı olabileceğinden hareketle gönüllülerimizin yaşı ilerlemiş ve huzurevlerinde kalan büyüklerimize yol arkadaşlığı etmesini, onların dert ortağı olmasını ve güzel zaman geçirmelerini sağlamayı amaçlayan “Bir Tatlı Huzur Projesi”nde, yıllar geçtikçe toplumsal yaşamdan kopan ve bu uzaklaşmayla kendini yalnız hisseden büyüklerimizin daha huzurlu ve mutlu olmaları hedefleniyor. Üniversitemizin İTÜ Gönüllülük Kulübü’ne sağladığı olanaklarla huzurevlerinde düzenlediği etkinlikler hem onları yaşama daha çok bağlıyor hem de kendilerini güvende hissettiriyor.

İTÜ PDR Merkezi koordinatörü Cem Demirbaş’tan yaşlılık, yaşlılık psikolojisi ve huzurevleri hakkında bilgi alan öğrenciler huzur evi ziyaretlerinde bulunuyor. 2020 yılı başında Validebağ Mustafa Necati Bey Öğretmenler Huzurevi’nde öğretmenlerle bir araya gelen öğrenciler öğretmenlerden eğitim hayatı boyunca edindikleri tecrübeleri dinledi.

Ver Bi Pati

İTÜ Gönüllülük Kulübü, Ver Bi’ Pati projesiyle birlikte çalışmalarında sevimli dostlarımızı da unutmuyor. Ver Bi’ Pati isimli projemiz İstanbul Teknik Üniversitesi kampüslerinden başlayarak tüm sokak hayvanlarını kucaklayan; onların beslenmelerini, bakımlarını ve tedavilerini üstlenen, ayrıca insan-hayvan ilişkisini olabilecek en iyi hale getirmeyi, hayvan sevgisini ve sokak hayvanları farkındalığını başta İTÜ öğrencileri olmak üzere tüm insanlara aşılamayı amaçlayan bir gönüllülük projesidir. Hayvanların günlük hayatımızın bir parçası olduğunu unutmadan; sevgi, saygı ve empati duygularıyla sürdürülen projede, hayvan sevgisini üniversite geneline yaymak adına çeşitli eğitimler ve etkinlikler düzenleniyor.

İTÜ Ver Bi’ Pati Projesi, her gün İTÜ kampüslerindeki hayvan dostlarımızın beslenmesinde görev almalarıyla beraber, dönem içinde barınaklara ziyaretler düzenliyor ve bulundurdukları sevgiyi barınaklardaki hayvan dostlarımızla da paylaşmaya gayret ediyor.

En son 7 Mart Cumartesi günü Göktürk Hayvanseverler Derneği Barınağı’na düzenledikleri ziyarette birçok gönüllü, hayvan dostlarımızla sevgi ve keyif dolu vakitler geçirdi.

‘Var olanı korumak ve uyum içerisinde kalmak’ sloganıyla yola çıkan Ver Bi’ Pati ailesi gün geçtikçe daha da büyüyor tüm hızıyla çalışmalarına pandemi sürecinde de devam ediyor.

2018’de engelli hayvanlara da destek olmak amacıyla başlatılan YürüteçED projesi kapsamında yapılan Max isimli ilk yürütecin hediye edildiği minik köpek Gofret, artık Max’siz de birkaç adım atabiliyor. Yedikule Hayvan Barınağına ziyarette bulunan YürüteçED ekibi ve Ver Bi’ Pati katılımcıları barınaktaki engelli hayvanlarla vakit geçirip yürütecin geliştirilmesi için çalışmalar yürütüyor.

Nar Harekâtı

Nar Harekâtı Projemiz, sevgi evlerinde devlet koruması altında kalan çocukları sosyal yaşama daha çok dahil edebilmek adına her hafta gönüllülerimizin çocuklar ile yaptığı birbirinden farklı, öğretici ve eğlenceli aktiviteleri içeriyor.

Bunun yanı sıra “Sevgi dolu bir ailede büyümek her çocuğun hakkıdır.” sloganı ile çıkılan bu yolda, toplumda ‘Koruyucu Ailelik Modeli’ farkındalığı yaratmaya çalışıyor, geleceğin Koruyucu aile adayları olarak mümkün olduğunca fazla insana ulaşmayı amaçlıyorlar. Bunları yaparken de ‘yetim’, ‘öksüz’ gibi ötekileştirici kelimelerin kullanımının önüne geçilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Pandemi süreci başlayana kadar her hafta sonu düzenli olarak sevgi evlerine ziyaretler gerçekleştiren gönüllüler çocuklarla birlikte yaptıkları müze ziyaretleri ile kültürel gelişimlerine destek vermeyi amaçlıyor. Koruyucu ailelik farkındalığı oluşturmak adına eğitim ve seminer düzenleyen ekip, Eskişehir’e düzenledikleri yolculuk ile Anadolu Üniversitesi’ndeki öğrencilerle de yaptıkları projeleri ve koruyucu aileliğin önemini anlattı. Bu seyahat ile farklı üniversitelerden gönüllülerle ortak amaç doğrultusunda çalışmayı hedeflediklerini belirttiler. Pandemi sürecinde de canlı yayınlarla eğitimlerini sürdüren kulüp üyeleri çıktıkları bu yolda her daim, herkesi aralarında görmekten mutluluk duyacaklarını belirtiyor.

Engeller Durdurmasın

“Engelli olma”nın toplum nezdinde yerleşmiş bir psikolojik önyargı ve acınacak bir durum olma algısını kırmak için İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün başlattığı çalışmalardan biri de Engeller Durdurmasın projesi. Duyguların önünde bir engel yoksa, hiçbir engelden söz edilemeyeceği düşüncesinden hareket eden proje, “engellilerin farklı olmadıklarının, sadece farkına varılmayı bekleyen bireyler olduğunu” topluma anlatıyor. Engeller Durdurmasın bugüne kadar 13 şehirde gönüllü ve engelli arkadaşlarımızı bir araya getirdi. Proje kapsamında aramızdaki engelleri kaldırmak amacıyla işaret dili eğitimleri de veriliyor.

Kulübümüz bu projede engelleri sevgiyle aşıp engelli bireylerin hayâllerini gerçekleştiriyor. 2020 yılı başında lise öğrencilerinin, otizmli ve down sendromlu öğrencilerle beraber oynadığı Güven Bana Her Daim oyununa da giderek ve oyunculara destek oldu.

İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün yaptığı çalışmaları, kulübün internet sitesinden ve Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.