09 Tem 2020

İTÜ Koordinatörlüğünde Oyun ve Tasarım Eğitimi Konferansı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Özge Cordan ve Dr. Demet Arslan Dinçay’ın eş yürütücülüğünde ve İTÜ’nün koordinatörlüğünde yürütülmekte olan, “PUDCAD Universal Design Education Practice Conference: Game+Design Education” temalı konferans, 24-26 Haziran 2020 tarihlerinde COVID 19 pandemisi sebebiyle, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Haber Yayın Tarihi: 9 Temmuz 2020

Projenin kapanış etkinliği olan uluslararası konferansta, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Ünal, İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gül ve İç Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ervin Garip ve proje eş yürütücüleri birer konuşma yaptı. Konuşmalarının ardından Dr. Çağıl Yurdakul Toker tarafından PUDCAD Projesi hakkında bir sunum yapıldı.

Konferansta; “Universal Design, “Game and Design Studies” ve “E-Learning in Design Studies” üç konu başlığı altında yapılan çalışmalar için ortak bir platform oluşturuldu. Proje kapsamında geliştirilen ve tasarım öğrencilerinin evrensel tasarım ilkelerini deneyimleyerek öğrendiği eğitim amaçlı oyunun tanıtımı ve geliştirilen oyunun e-öğrenme derslerinin ön tanıtımının yapılması amaçlandı.

Bu çerçevede üç gün süren konferansta, 9 oturumda 33 sözlü bildiri sunumu gerçekleştirildi. Oturumlar; “Universal Design and Education”, “Universal Design and User Experience”, “Games for Change”, “Game Design Experiment”, “Virtual Reality Experiment I”, “Virtual Reality Experiment II”, “Playful Experience Design”, “Playful Spaces and Interfaces”, “Gamification and E-Learning in Design” olarak belirlenmiş ve sırasıyla; Prof. Dr. Hülya Kayıhan, Prof. Dr. Gonca Bumin, Dr. Öğr. Üyesi Güven Çatak, Prof. Dr. Birgül Çolakoğlu, Doç. Dr. Çetin Tüker, Doç. Dr. Barbaros Bostan, Dr. Öğr. Üyesi Çakır Aker, Prof. Dr. Veli-Pekka RäTY ve Prof. Dr. Aslıhan Ünlü Tavil tarafından yürütüldü.

Bildiri sunumların yanı sıra konferansta beş davetli konuşmacı da yer aldı. İlk gün iki davetli konuşmacının yer aldığı programda sabah, PUDCAD Proje ortaklarından Politechnico Di Milano’dan Prof. Fiemmetta Costa “The Principles of Universal Design in PUDCAD Project Development” konulu konuşması yapmış, öğleden sonra yine PUDCAD Proje ortaklarından Bahçeşehir Üniversitesi Game LAB’dan Dr. Öğr. Üyesi Güven Çatak ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Çetin Tüker tarafından, “Developing a CAD-Enriched Empathy Experience for Universal Design Principles: Journey of the PUDCAD Game” temalı sunum gerçekleştirilmiştir. İkinci gün sabah oturumunda, Due Gute Fabrik ortaklarından Christopher Holmgård, “AI Personas for Designing, Testing, and Optimizing Games” adlı sunumu aynı gün öğleden sonra ise Royal College of Art’dan Prof. Dylan Yamada Rice “Children and VR” başlıklı sunumları gerçekleştirmişlerdir. Üçüncü gün öğleden sonra ise PUDCAD Proje ortaklarından University of Florence’dan Prof. Francesca Tossi, “Asking Users: Questionnaires and Interviews as Indirect Observation Tools in Human-Centred Design Approach” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Karşılıklı bilgi paylaşımı ve fikir alışverişinin gerçekleştirildiği konferans, PUDCAD Projesi kapsamında yapılan çalışmalarının tanıtımı ve yaygınlaştırılmasına olanak sağlamıştır. Çevirim içi diyalog ortamı ile katılımcılar, konferans ana temaları altında çalışmaları paylaşma imkanı bulmuştur.

Erasmus+ Programı Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar Programı çerçevesinde 2017 teklif çağrısı döneminde kabul alan “Practicing Universal Design Principles in Design Education through a CAD-Based Game-PUDCAD” başlıklı araştırma projesi kapsamında yürütülen konferansın düzenleme ekibinde Doç. Dr. Özge Cordan (eş başkan), Dr. Demet Arslan Dinçay (eş başkan), Dr. Çağıl Yurdakul Toker (kongre sekreteri), Dr. Elif Belkıs Öksüz, Araş. Gör. Sena Semizoğlu yer alıyor.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.