16 Tem 2020

İTÜ’nün Kurucu Üyesi Olduğu “Avrupa Üniversitesi Projesi” Onaylandı

Avrupa’nın önde gelen 8 partner üniversitesi ile Türkiye’den tek ortak olarak İTÜ’nün yer aldığı Avrupa Üniversitesi Projesi Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca onaylandı.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Haber Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2020

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca: “Avrupa Üniversitesi kavramıyla birlikte öğrenimde uygulanan yeni metotların paylaşılmasının yanı sıra, katılımcı fırsat eşitliğine dayalı sosyal bir eğitim birlikteliği de sağlanacak.”

İTÜ’nün kurucu üyesi olduğu ve Avrupa Birliği değerlerini pekiştirmeyi amaçlayan Avrupa Mühendislik, Öğrenimde Yenilikçilik ve Bilim İttifakı’nın (EELISA), Avrupa Üniversitesi oluşturma hedefi gerçekleşti. Avrupa’da yükseköğretim ve Ar-Ge alanlarında, diğer yükseköğretim kurumları için yol gösterici olmayı amaçlayan proje, Avrupa Komisyonu tarafından seçilip onaylanan 24 Avrupa Üniversitesi projesi arasında yer aldı. EELISA Avrupa Üniversitesi Projesi ile paydaş üniversitelerin stratejilerinin, ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu hale getirilmesi planlanıyor.

Fondan 7 Milyon Euro Bütçe

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan projenin detaylarına değinerek, “İTÜ’nün Türkiye ortağı olduğu EELISA ittifakı, planlarını AB'deki diğer yükseköğretim kurumlarıyla eş zamanlı uygulamaya başlamak üzere; üç yıl boyunca Erasmus+ Programından 5 milyon Euro ve Horizon 2020 programından 2 milyon Euro olmak üzere toplam 7 Milyon Euro bütçe payına sahip olacaktır” ifadelerini kullandı.

Avrupa Üniversitesi İle Eğitim-Öğretim Birlikteliği

İTÜ’nün, EELISA Avrupa Üniversitesi projesine, 2007-2016 arası iki dönem Fransa-Rouen Üniversitesi rektörlüğünü yapan İTÜ öğretim üyesi EELISA Avrupa Üniversitesi İTÜ Proje Koordinatörü Prof. Dr. Cafer Özkul’un öncülüğünde katıldığını vurgulayan Karaca şu değerlendirmede bulundu: “Projeye gönül veren, projenin geliştirilmesi için emek veren tüm akademisyenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. İTÜ tarafında Prof. Dr. Cafer Özkul’un koordinatörlüğünde İnşaat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Yılmaz Akkaya ve Prof. Dr. Emre Bayraktar ile Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şule Gündüz, Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Eda Beyazıt ve Enerji Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Hatice Sözer proje ekibinde yer aldılar. Avrupa Üniversitesi kavramıyla birlikte öğrenimde uygulanan yeni metotların paylaşılmasının yanı sıra, katılımcı fırsat eşitliğine dayalı sosyal bir eğitim birlikteliği de sağlanacak”.

İTÜ Olarak Fark Yaratmak İstiyoruz

EELISA ittifakı hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca, ittifakın 7 ülkeden 9 üniversite ve yüksek mühendislik okulu tarafından kurulduğunu dile getirdi. EELISA’nın Türkiye’den tek ortağının İTÜ olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Karaca, İTÜ’de verilen eğitimin dünyada kabul gördüğünü söyleyerek şöyle konuştu: “Proje ile sadece teknik donanım seviyesi yüksek mühendisler değil, aynı zamanda sosyal duyarlılık ve sosyal sorumluluk taşıyan insan gücü yetiştirmek Avrupa Üniversitesi hedefleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla projemizin uzun vadeli değerlendirilmesi gerekiyor. 3 yıllık ilk dönem deneyimlerinden sonra yapılacak değerlendirmelerde en başarılı görülen 20 Avrupa Üniversitesi daha büyük fonlarla desteklenecek. Burada da İTÜ olarak fark yaratmak istiyoruz. Ancak daha yeni başlıyoruz. Sürece öğrencilerimizden ve akademisyenlerimizden tüm İTÜ’nün katkısı olacak. Avrupa Üniversitesi yepyeni bir model. Daha esnek üniversite yürütme mekanizmalarını da tetikleyecektir.”

EELISA İle Avrupa Birliğindeyiz

EELISA Avrupa Üniversitesi Projesi, 3 yıllık ilk dönemde her alana yayılmak üzere 2 ana konu üzerinde çalışacak. Proje kapsamında akıllı, yeşil, dayanıklı şehirler ve akıllı sürdürülebilir endüstri konularında çalışma hedefleniyor.

EELISA ittifakı 7 ülkeden 9 üniversite ve yüksek mühendislik okulu tarafından kurulmuştur. İTÜ’nün paydaşları arasında Macaristan’dan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BME), Almanya’dan Erlangen-Nürnberg Friedrich-Alexandre Üniversitesi (FAU), İtalya’dan Scuola Normale Superiore (SNS) ve Scuola Superiore Sant’Anna (SSSA), İspanya’dan Madrid Politeknik Üniversitesi (UPM), Romanya’dan Bükreş Politeknik Üniversitesi (UPB), Fransa’dan Ecole Nationale des Ponts et Chaussées (ENPC) ve Paris Fen ve Edebiyat Üniversitesi (PSL) yer alıyor. Avrupa Üniversitesi projesinin genel koordinatörlüğü EELISA üyeleri adına UPM tarafından yürütülmektedir.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.