21 Eyl 2020

İTÜ Güneş Arabası Ekibimizden Avrupa Derecesi

​İTÜ Güneş Arabası Ekibi Belçika’da düzenlenen Avrupa Güneş Arabaları Yarışı'nda (European Solar Challenge) Türkiye'yi başarıyla temsil etti.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Haber Yayın Tarihi: 21 Eylül 2020

Üniversitemizin en köklü öğrenci proje ekibi olan İTÜ Güneş Arabası Ekibi (İTÜ GAE), Avrupa'nın en prestijli güneş arabalarının yarıştığı European Solar Challenge (Avrupa Güneş Arabaları Yarışı) 2020'de mücadeleci ruhu ve başarısıyla Türkiye'yi gururlandırdı. Ekibimiz, Avrupa Güneş Arabaları Yarışı'nın en hızlı tur etabını 3. dinamik parkur etabını 5. ve 24 saat etabını 7. tamamladı.

“En mücadeleci takım kupası İTÜ GAE’nin”

Avrupa'nın prestijli teknik üniversitelerinin takımlarının yarıştığı European Solar Challenge 2020’ye zorlu pandemi şartlarında katılan İTÜ GAE, Avrupa Birliği sınırları dışından yarışa katılabilen tek ekip olma özelliği taşıyor. Ekibimiz, bu özelliğinin yanında yarışta sergilediği örnek takım çalışması sonucunda "En Mücadeleci Takım" kupasının da sahibi olarak 16 yılda kazandığı 22 ödülüne bir yenisini ekledi.

“Bayrağımızın piste dalgalanması hepimiz için gurur oldu”

İTÜ Güneş Arabası Ekibi Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Alper Tolga Çalık, yarışma için kendilerine destek veren herkese teşekkür etti. İTÜ GAE''nın bu yıl yarışmada Türkiye'yi temsil eden tek ekip olduğunun altını çizen Çalık, şöyle devam etti:

"Ankara Belçika Konsolosluğuna projelerimiz ve yarışma için öğrencilerimiz özel talepte bulundular. Bu talep yarış başlangıcına bir hafta kala olumlu dönüş aldı ve ekip bir haftada teknik, lojistik, operasyonel ve finansal hazırlıklarını olağanüstü bir çaba göstererek tamamlayıp yarışına yetişti. İTÜ GAE, kırk mühendis adayı üyesinin emekleriyle tasarladığı aracını yirmi kişilik yarış takımıyla Avrupa Güneş Arabaları Yarışı'nda gururla yarıştırdı ve ülkemize kupayla döndü. Ekibimiz yarışın en hızlı tur etabını üçüncü, dinamik parkur etabını beşinci ve yirmi dört saat etabını yedinci olarak tamamlayarak bayrağımızı piste dalgalandırması hepimizin için gurur oldu."

"Ülkemizi başarıyla temsil ettiğimiz için çok mutluyuz"

İTÜ Güneş Arabası Ekibi Takım Kaptanı Çetin Dalkılıç ise ekiplerinin bir okul gibi olduğunu ve her türlü sorunu beraber çözdüklerini söyledi.

Yarışmada 24 saatlik etapta aracın motorunun bulunduğu lastiğe cam girmesi sonucunda patlaması üzerine yarış esnasında motor jantı sökülüp değiştirdiklerini vurgulayan Dalkılıç, "Normalde beş dakika sürebilecek lastik değişimi motor jantı değişikliğinden ötürü uzasa da bu krizi başarıyla yöneten ekip arkadaşlarım sayesinde hızlıca yola koyulabildik. Yarışmada risk yönetimi ve sorun çözme konusunda önemli deneyimler kazandık. Yarışmada ülkemizi başarıyla temsil ettiğimiz için çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ
More than one Google Analytics scripts are registered. Please verify your pages and templates.